Hüpnoterapeudid on õppinud hüpnoosispetsialistid, kes kasutavad oma vastuvõttudel selliseid harjutusi, mis viivad inimese sügavasse lõõgastusseisundisse ja moondunud teadvuse staadiumi, mida tuntakse ka transi nime all. Sügavalt fokusseeritud isik on ideedele ja kujutluspiltidele ebatavaliselt vastuvõtlik, aga see ei tähenda, et hüpnoterapeut saab selle inimese meelt ja vaba tahet kontrollida. Vastupidi – hüpnoos võib tegelikult õpetada inimestele seda, kuidas omaenda teadvuse erinevaid staadiumeid juhtida. Seda tehes võivad nad mõjutada ka oma kehafunktsioone ja psüühilisi reaktsioone. Seega võib täie õigusega öelda, et hüpnoterapeudi tööks on inimeste abistamine, aga tema kõigest aitab kasutada inimeses endas seni varjus olnud jõudu.

Oma esimesel visiidil hüpnoterapeudi juurde küsitakse patsiendi meditsiinilist ajalugu ning seda, millisele probleemile soovib ta lahendust saada. Hüpnoterapist selgitab, mis hüpnoos on ja kuidas see töötab. Seejärel juhib ta patsiendi läbi erinevate lõdvestustehnikate, kasutades selleks erinevaid mõttepilte ja sugestioone, mis on suunatud teatud käitumismustrite muutumisele ja sümptomite taandumisele. Näiteks võidakse pannikahäirete all kannatavatele inimestele sugereerida, et tulevikus on nad suutelised lõdvestuma igal pool, kus seda vähegi tahavad. Hüpnoterapeut võib patsiendile õpetada ka enesehüpnotiseerimise aluseid või anda kaasa lindistuse kogu visiidil toimunuga, et saaksid visiidil õpitut tõhusamalt rakendada.

Tavaliselt kestab iga visiit umbes tund aega ning enamus inimesi hakkavd hüpnoteraapia mõju tundma 4-10 sessiooniga. Lapsed (vanuses 9-12 aastat) on hüpnoteraapiale veelgi vastuvõtlikumad ning tulemusi võivad nad tunda juba peale 1-2 visiiti.

Kindlasti ei ole mõtekas eeldada, et hüpnoterapeut probleemi kindlasti lihtsalt ja jäädavalt ära kaotab. Terapeut tegeleb küll probleemide sügavamate juurte muutmise või väljakiskumisega, aga tegelikult on tegu siiski inimese enda sisemise teekonnaga, milles hüpnoterapeut on vaid abilise rollis.

Eestis saab hüpnoterapeudiks õppida näiteks Transpersonaalse Psühholoogia ja Hüpnoteraapia Erakoolis, kus selleks on kokku pandud spetsiaalne õppekava.